Jak czyścić filtr DPF?

Każdy pojazd spalinowy musi mieć odpowiednie filtry zamontowane w układach wydechowych. Nagrzany i pracujący na wysokich obrotach silnik wytwarza bowiem wiele produktów ubocznych, takich jak sadza i tlenki metali ciężkich, które są bardzo szkodliwe. W związku z tym po pewnym okresie użytkowania filtr cząstek stałych może ulec zapchaniu i wymaga regeneracji. Sprawdźmy zatem w artykule, jak należy czyścić filtr DPF!

Dlaczego należy czyścić filtr DPF?

Filtr DPF odpowiedzialny jest za filtrowanie spalin, które produkowane są przez silnik podczas jazdy. Jego zadaniem jest sprawić, aby jak najmniejsza ilość zanieczyszczeń dostawała się do atmosfery, a więc powietrza, którym oddychamy. Korzystanie z zapchanych i niewydolnych filtrów wiąże się z:

  • nadmiernym dymieniem,
  • zanieczyszczaniem środowiska,
  • spadkiem mocy silnika,
  • zwiększeniem zużycia paliwa i emisji spalin.

Co więcej, jeżdżenie z zanieczyszczonymi filtrami może też przyczynić się do poważniejszych usterek w samochodzie oraz uszkodzenia elementów filtrujących. Ich naprawa lub wymiana natomiast wiąże się ze znacznie większymi kosztami niż systematyczna regeneracja.

Skuteczne czyszczenie filtra DPF

Aby przeprowadzić skuteczne czyszczenie filtrów DPF, najlepiej korzystać z usług firm, które się tym zajmują. Korzystają one ze specjalnych, nowoczesnych maszyn, które zapewniają stuprocentowe bezpieczeństwo dla regenerowanych elementów oraz:

  • przywracają sprawność filtrów nawet do 99%,
  • wykorzystują efekt mycia hydrodynamicznego,
  • umożliwiają pomiar stanu filtra sprzed i po regeneracji.

Co istotne, urządzenia te przeprowadzają proces mycia filtrów cząstek stałych w dwóch kierunkach, co znacznie wpływa na jego efektywność. Po skończonym czyszczeniu filtr jest dokładnie suszony, aby mógł zostać z powrotem zamontowany do pojazdu. Ponadto po przeprowadzeniu regeneracji otrzymujesz aż 12 miesięcy gwarancji.