Jeśli chcesz zachować swój pojazd w dobrym stanie, a jednocześnie dbać o naturalne środowisko, powinieneś pamiętać o systematycznej regeneracji filtrów cząstek stałych. W przeciwnym razie może dojść do dużych uszkodzeń. Elementy te są bowiem odpowiedzialne na filtrowanie spalin, w których znajdują się szkodliwe substancje, takie jak sadza czy tlenki metali ciężkich. Odpowiadamy, czym grozi jazda z zanieczyszczonym filtrem DPF!
Zwiększone zużycie paliwa
Długotrwała jazda z zanieczyszczonym filtrem DPF ma bardzo niekorzystny wpływ na stan silnika i emisję spalin. Produkcja dymu staje się wówczas znacznie większa, przez co więcej szkodliwych substancji dostaje się do powietrza. Zapchany filtr nie ma odpowiedniej przepustowości, co powoduje również wzrost zużycia paliwa. To z kolei odczuwalnie wpływa na codzienne koszty eksploatacji pojazdu. Zbyt zanieczyszczony może też ulegać poważnym usterkom.
Spadek mocy silnika
Silnik, który nie jest w stanie odpowiednio odprowadzać i filtrować wytwarzanych spalin, nie działa w pełni sprawnie. W konsekwencji używania zanieczyszczonego filtra możesz więc odczuwać zmiany w funkcjonowaniu pojazdu. Jedną z nich jest zauważalny spadek mocy, szczególnie w momencie przyspieszania. Auto nie jest w stanie wykorzystywać wówczas swoich możliwości i może w nim dochodzić do różnych awarii, dlatego tak ważne jest czyszczenie filtrów DPF w odpowiednio przystosowanych do tego punktach.
Zanieczyszczenie środowiska
Niezwykle istotnym aspektem, na który wpływa używanie zapchanego filtra cząstek stałych, jest też zanieczyszczanie środowiska. Spaliny są bowiem bardzo szkodliwe – zarówno dla atmosfery, jak i zdrowia ludzi. Im więcej cząstek stałych przedostaje się do ekosystemu, tym gorsze mogą być skutki zmian klimatycznych i zachorowalność na różne ciężkie choroby, np. nowotwory, które wywołuje wysokie stężenie tlenków metali ciężkich.