Filtr DPF ma przede wszystkim za zadanie czyścić spaliny wydostające się z silnika ze szkodliwych cząstek stałych. Aby zachować go w dobrej kondycji, powinieneś przeprowadzać regularną regenerację, która ma na celu jego dokładnie oczyszczenie. Z poprawnym działaniem tego elementu wiąże się bowiem więcej aspektów, które dotyczą funkcjonowania całego pojazdu. Za co więc odpowiada filtr DPF? Sprawdźmy w artykule.
Oczyszczanie spalin
Odpowiednia filtracja spalin, które są produktem ubocznym pracy rozgrzanego silnika, ma ogromne znaczenie dla wszystkich ludzi. Zanieczyszczone opary przedostające się do powietrza, którym oddychamy, są bowiem bardzo szkodliwe dla zdrowia. W związku z tym w momencie, gdy samochodów na ulicach nieustannie przybywa, konieczne jest stosowanie skutecznych filtrów DPF oraz FAP. Dzięki nim z produkowanych spalin wyłapywane są cząsteczki stałe, takie jak tlenki metali ciężkich czy sadza, które zostają na powierzchni elementu filtrującego.
Dbałość o środowisko
Regularne czyszczenie filtrów DPF przyczynia się także do świadomej ochrony środowiska. Spaliny, szczególnie te, które wytwarzają samochody z silnikiem Diesla, mają bowiem ogromny wpływ na efekt cieplarniany, dlatego powinny być w skuteczny sposób filtrowane. Dzięki temu znacznie mniej szkodliwych substancji przedostaje się do atmosfery i niszczy nasz ekosystem, a Twój pojazd spełni odgórne normy poziomu emisji cząstek stałych.
Odpowiednia praca silnika
Dbałość o środowisko i ochrona zdrowia ludzi to jednak niejedyne zadania filtrów DPF. Ich wydajna praca wpływa również na funkcjonowanie całego silnika. Używanie zapchanego i mocno zanieczyszczonego filtra może prowadzić do dużego spadku mocy pojazdu, który szczególnie zauważalny jest podczas przyspieszania. Ponadto Twój samochód może wówczas znacznie mocniej dymić oraz wykazywać zwiększone spalanie, co nie pozostanie bez znaczenia dla kosztów eksploatacji auta.