Jak działają maszyny do czyszczenia filtrów DPF?

Nowoczesne maszyny do regeneracji filtrów cząstek stałych wykorzystują zaawansowane procesy, dzięki czemu są niezwykle efektywne. Ich skuteczność pozwala przywrócić czyszczonym elementom nawet do 99% wydajności! Sprawny filtr natomiast odpowiada za oczyszczanie spalin z wielu szkodliwych substancji, a więc ochronę zarówno środowiska, jak i silnika pojazdu. Sprawdźmy, jak działają maszyny do regeneracji filtrów DPF!

Mycie hydrodynamiczne

Podstawową zasadą działania maszyn do regeneracji filtrów DPF jest wykorzystanie mycia hydrodynamicznego. Proces ten polega na pulsacyjnym dodawaniu sprężonego powietrza do układu myjącego. Zbiornik, w którym znajduje się czyszczony element, wypełniony jest natomiast aktywną cieczą, czyli wodą pomieszaną z odpowiednim środkiem myjącym.

Za stały dopływ powietrza pod właściwym ciśnieniem podczas pracy urządzenia odpowiedzialny jest specjalny akumulator. Maszyny do czyszczenia filtrów DPF działające w taki sposób zapewniają stuprocentowe bezpieczeństwo dla regenerowanych elementów. Co więcej, są wykonane z materiałów odpornych na trudne warunki pracy, zanieczyszczenia i czynniki chemiczne.

Czyszczenie filtrów w dwóch kierunkach

Drugą najważniejszą zasadą funkcjonowania maszyn do czyszczenia filtrów DPF jest dwukierunkowe czyszczenie. Co istotne, zmiana kierunku następuje w sposób automatyczny, dzięki czemu operator nie musi tego robić za każdym razem ręcznie. Takie działanie przyczynia się do zwiększenia skuteczności oraz wydajności mycia.

W nowoczesnych urządzeniach automatycznie odbywa się również przełączanie przewodu z wodnego na powietrzny i odwrotnie. Jest to związane z integracją wszystkich układów w urządzeniu, takich jak układ mycia, diagnostyki oraz suszenia. Dzięki temu filtr podłączany jest tylko raz, a cały proces przebiega automatycznie, bez manualnego udziału operatora.