Gdzie w samochodzie znajduje się filtr DPF?

Filtry DPF, choć budzą wiele emocji zarówno wśród kierowców, jak i mechaników samochodowych, pełnią bardzo ważną funkcję we wszystkich pojazdach wyposażonych w silnik wysokoprężny Diesla. Aby jednak działały w pełni wydajnie i sprawnie filtrowały emitowane do atmosfery spaliny, powinny być zachowane w odpowiednim stanie. Czy wiesz jednak, gdzie szukać filtra DPF w samochodzie? Sprawdźmy, gdzie on się znajduje i jaką ma funkcję!

Położenie filtra DPF w samochodzie

Filtry cząstek stałych, w które są fabrycznie wyposażane obecnie wszystkie pojazdy z silnikiem Diesla, zlokalizowane są w układzie wydechowym. Znajdują się one zazwyczaj pomiędzy dwoma katalizatorami – utleniającym i selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). Niekiedy są umieszczane również pomiędzy katalizatorem utleniającym i tłumikiem lub w komorze silnika.

Główną funkcją filtrów DPF jest filtrowanie emitowanych przez pojazd podczas pracy spalin. Silniki Diesla produkują bowiem mnóstwo szkodliwych dla nas i środowiska związków, które po przedostaniu się do atmosfery znacznie ją zanieczyszczają, przyczyniając się m.in. do powstawania smogu. Nadmierne wdychanie trujących oparów może też prowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób.

Dlaczego filtry DPF są tak ważne?

Jeśli chcesz, aby Twoje auto działało w pełni sprawne, a jednocześnie było przyjazne środowisku, powinieneś regularnie przeprowadzać czyszczenie filtrów DPF. Od ich wydajności zależy bowiem skuteczność oczyszczania spalin z cząstek stałych oraz sprawna praca silnika. Zapchany filtr może powodować zwiększone zużycie paliwa, nagłe skoki i spadki mocy, uruchamianie awaryjnego trybu komputera oraz wydalanie znacznie większej ilości czarnego dymu z rury wydechowej. Wszystko to może prowadzić do większych awarii, a użytkowanie brudnego filtra – do jego całkowitego uszkodzenia. Wymiana tego elementu jest natomiast bardzo kosztowna – znacznie droższa niż jego regeneracja.